Çocuklar Ve Spor Eğitimleri

Çocuklar Ve Spor Eğitimleri

Çocuklar Ve Spor Eğitimleri yazımızın, sizlerin de beğeneceği bir yazı olduğunuzu düşünüyoruz.

At Yarışlarında Bahis
Rexusbet ile keyifli oyunların tadını çıkarın…

Düzenli bir şekilde spor yapan çocukların , fizyolojik gelişmesini takip edilmelidir. Ve ekipte kesinlikle bir hekim bulunması gerekir. Aynı yaşta bulunan çocukların bilişsel düzeyi, fiziksel olgunlukları ve yeteneklerinde farklılıklar olmaktadır.

Spor Yapan Çocuklar Nasıl Yönlendirilmelidir?

Çocuklar Ve Spor Eğitimleri ; Spor Yapan Çocuklar için önerilerin başında ; çocuklara farklı aktiviteler keşfetmesi için geniş zaman tanınmalıdır. En önemlisi ,anne ile baba veya yaşıtları bu konularda herhangi bir baskı uygulamamalıdır.

Ayrıca antrenör ve eğitimcilerin ortaya koyduğu beklenti ve seçilen hedefler çocukların gelişim düzeylerine uygun olmalıdır. Ve özellikle ,çocuk ve ailesinin doğru beslenme alışkanlıkları öğretilmelidir.

Çocukların vücut yüzey alanları daha erişkinlere göre fazladır. Bu yüzden çevre ısısı ve ortam değişikliklerinden daha fazla etkilenirler. Dolayısıyla çok terleme gözlenmemektedir. Ortam ısısı yüzme gibi sporları dikkatlice ayarlanmalıdır. Ortam sıcak ise molalar verilmeli ve su takviyesi yapılmalıdır. Bununla birlikte su sporları yapan çocuklarda kulak iltihapları sık sık görülmektedir. Bunu önlemek için silikonlu tıkaçlar kullanılmalıdır. Egzersizler yapılırken hareketlerin çok yönlü olmasına önem verilmelidir.

Çocukların Yaşlarına Göre Hangi Sporları Yapmaları Uygundur ?

Çocuklar Ve Spor Eğitimleri ; Çocukların yaşları aynı olsa da fizyolojik olarak yaşları birbiriyle aynı olmayabilir. Dolayısıyla, spor seçimlerini fizyolojik yaş da mutlaka göz önüne alınıp dikkat edilmelidir. Aksi taktirde spor yapalım  derken spor yaralanmalarıyla karşılaşmak olası sonuçtur. Takvim yaşına göre şöyle bir düzenleme yapılabilmektedir:

2 ile 3 yaş: Sadece koşma, yani yakalama, zıplama gibi basit ve temel hareketler diyebiliriz. Bu yaşta bir spor tercih etmek pek doğru değildir. Bu aktivitelerin içinde bulunduğu aile bireyleri ve arkadaşları ile birlikte oyunlar seçmek uygundur. Bu amaçla bahçede koşmak, yürümek, dans etmek, suda gözetim altında oynamak ve ciddi tecrübeli kişiler eşliğinde jimnastik yapmak seçilebilmektedir.

Çocuklar Ve Spor Eğitimleri

4 ile 6 yaş:

Dans etmek, yüzmek, jimnastik, ip atlama, elim sende, sek sek dediğimiz oyunlar oynanabilmektedir. Üç tekerlekli bisikletlere binilmelidir. Bu yaşta yüzme ve jimnastik başlanabilmektedir. Çünkü altı yaşından sonra çocuklarda güvenli spor yapma yeteneğinde artış olur. Spor tercihleri yavaş yavaş oturmaya başlar.

7 ile 10 yaş:

Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis, yüzme vb. Bu tarz birçok spor ile ilgili temel eğitime ve bunların birleşimini içeren sporlara başlanabilmektedir. Bazı spor  kulüpleri çocuklara ve ailelere yanlış bilgilendirmeler yapabiliyor. Bunları düzgün bir şekilde araştırıp incelemek gerekir.

10 yaş sonrası:

Daha önceki yaşlara başladıkları sporları daha organizasyonlu ve planlı yapmaya devam edebilirler. Atletizm, güreş ve kürek çekme gibi sporlara başlanabilmektedir. Birkaç yıl sonra ise boks , tekvando, karate gibi kuvvet ve güç odaklı sporlara başlanabilir.

Spor Yapmak Boy Uzatır Mı ? – Çocuklar Ve Spor Eğitimleri

Boy uzaması veya uzunluğu konusunun en temel faktörü genetik yapıdır. Beslenme ve spor ise diğer dış etkendir. Yapılan sporun etkisi, büyüme kıkırdaklarının civarında bulunan kasların yapışma yerlerinin uyarılması ve böylece büyüme kıkırdaklarının etkilenmesi ile mümkün olmaktadır. Bu amaçla özellikle kasların gerilmesine neden olabilen basketbol, voleybol, yüzme ve jimnastik dediğimiz sporlar boy uzaması için oldukça önemli spor dallarıdır. Atlamalı ve sıçramalı sporlar kaslar üzerinde gerilme stresi yaratır. Böylece sporların boy uzamasını olumlu yönde etkilediği söylenebilir.

Burak Yılmaz Hakkındak,i Biyografiyi okumak isterseniz tıklayınız.

Çocuklar Ve Spor Eğitimleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*