Dota2 Oyunu Hakkında

Dota2 Oyunu Hakkında

Dota2 Oyunu Hakkında – Dota2 Video Oyunu Nasıl Oynanır? Dota 2, Valve tarafından geliştirilen ve yayınlanan çok oyunculu; çevrimiçi savaş alanı (MOBA) video oyunudur. Oyun, Blizzard Entertainment’ın Warcraft III: Reign of Chaos ve genişleme paketi The Frozen Throne için; topluluk tarafından oluşturulan bir mod olan Defence of the Ancients’ın (DotA) devamı niteliğindedir. Dota 2, her takımın haritada kendi ayrı üssünü işgal ettiği ; savunduğu beş oyuncudan oluşan iki takım arasındaki maçlarda oynanabilmektedir. On oyuncunun her biri, tümü benzersiz yeteneklere ve farklı oyun tarzlarına sahip olan ; “kahraman” olarak bilinen güçlü bir karakteri bağımsız olarak kontrol eder. Bir maç sırasında oyuncular; rakip takımın kahramanlarını oyuncuya karşı oyuncu mücadelesinde başarılı bir şekilde yenebilmek için ; kahramanlarına deneyim puanları ve eşyalar toplar. Bir takım, diğer takımın üssünde bulunan ; büyük bir yapı olan “Kadim” ini ilk yok eden kişi olarak kazanabilmektedir.

At Yarışlarında Bahis
Rexusbet ile keyifli oyunların tadını çıkarın…

Dota2 Video Oyunu geliştirilmesi;

2009 yılında, Eskilerin Savunması’nın baş tasarımcısı Ice Frog’un Source oyun motorunda modernize edilmektedir ; bir yeniden yapım oluşturmak üzere Valve tarafından işe alınmasıyla başladı. İki yıl önce başlayan yalnızca Windows açık beta aşamasının ardından ;Temmuz 2013’te dijital dağıtım platformu Steam üzerinden Microsoft Windows, OS X ve Linux tabanlı kişisel bilgisayarlar için ; resmi olarak piyasaya sürülmektedir. Oyun, satın alınması veya başka bir şekilde açılması gereken ; kahraman veya başka herhangi bir oyun öğesi olmaksızın oynaması tamamen ücretsizdir. Bununla birlikte Valve, bunu sürdürmek için oyunu bir hizmet olarak destekliyor. Dolayısıyla ganimet kutuları satıyor ve karşılığında kahraman kozmetikleri ve ses değiştirme paketleri gibi ; oyun dışı değiştirici sanal ürünler sunan Dota Plus adlı bir battle pass abonelik sistemi sunmaktadır. Oyun, piyasaya sürüldüğünden beri Source 2 motoruna bağlantı noktası ; sanal gerçeklik desteği gibi çeşitli diğer özelliklerle de güncellenmektedir.

Dota2 Oyunu Hakkında

Dünyada Oynanan Dota2

Nasıl Oynanır? Dota 2, dünyanın dört bir yanından çeşitli profesyonel liglerde ve turnuvalarda oynayan ekiplerin bulunduğu ; geniş bir espor sahnesine sahiptir. Valve, oyunun önde gelen yıllık turnuvası olan The International’a doğrudan davetiyeler kazanmak için yeterlilik puanları vermektedir ; bir dizi turnuva olan Dota Pro Circuit olarak bilinen bir etkinlik formatını yönetir. Uluslararası oyuncular, 30 milyon ABD dolarının üzerinde miktarlar gören ve Dota 2’yi ; en kazançlı espor oyunu yapan kitle fonlu bir para ödül sistemine sahiptir. Çoğu turnuvanın medyada yer alması, geleneksel spor etkinliklerine benzer şekilde devam eden maçlar için ; yorum ve analiz sağlayan bir dizi personel tarafından yapılabilmektedir. Arenalarda ve stadyumlarda izleyicilere canlı oynamanın yanı sıra ;bunların yayınları da internet üzerinden ve bazen milyonlarca izleyici sayısı en yüksek olandır. Televizyon ağlarında eşzamanlı olarak yayınlanmaktadır.

Dik öğrenme eğrisine ve genel karmaşıklığına doğru giden bazı eleştirilere rağmen; Dota 2 ödüllendirici oynanışı, prodüksiyon kalitesi ve selefine olan sadakati ile övgüyle karşılanmakta ; birçoğu tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olduğunu düşünüyorlar. Piyasaya sürüldüğünden bu yana, zirvede bir milyondan fazla eşzamanlı oyuncu ile ; Steam’de en çok oynanan oyunlardan biri olmuştur. Oyunun popülaritesi, giyim, aksesuar ve oyuncak gibi resmi ürünlerin yanı sıra ; diğer oyunlara ve medyaya promosyon bağlamalarına yol açtı. Oyun ayrıca topluluğun Steam Atölyesine yüklenen ; kendi oyun modlarını, haritalarını ve kozmetik ürünlerini oluşturmasına da olanak tanır. Valve tarafından Dota 2’ye dayanan iki yan oyun; 2010’ların sonlarında Artifact ve Dota Underlords olarak piyasaya sürülmektedir. Dota 2, profesyonel oyuncuları yenme yeteneğini gösteren OpenAI Five olarak bilinen bir bot ekibi ile ; makine öğrenimi deneylerinde de kullanılabilmektedir.

Dota2 Oyunu Hakkında

Dota 2, beş oyuncudan oluşan iki ekibin “Antik” olarak bilinen rakip takım tarafından savunulan ; ayrıca büyük bir yapıyı toplu olarak yok etmek için yarıştığı ve kendi takımını savunduğu ; çok oyunculu bir çevrimiçi savaş alanı (MOBA) video oyunudur. Bununla birlikte Defence of the Ancients’ta olduğu gibi, oyun standart gerçek zamanlı strateji kontrolleri kullanılarak kontrol ediliyor. Böylece üç boyutlu bir izometrik perspektifte tek bir harita üzerinde sunuluyor. Ayrıca on oyuncunun her biri, oyunun “kahramanlar” olarak bilinen; her biri kendi tasarımına, güçlü yönlerine ; ayrıca zayıf yönlerine sahip 119 oynanabilmekte ; karakterinden birini kontrol eder. Bununla birlikte kahramanlar, çekirdek ve destek olarak bilinen iki ana role ayrılabilmektedir.

Dünyaca Ünlü Sporcular

1.Bölüm-Dota2 Video Oyunu

Dota2 Oyunu İnceleme-Taşıyıcı olarak da adlandırılan çekirdekler, her maça zayıf ve savunmasız olarak başlar. Ancak oyunun ilerleyen dönemlerinde daha güçlü hale gelip takımını zafere “taşıyabilir”. Destekler genellikle ağır hasar veren yeteneklerden yoksundur. Bunun yerine, iyileştirme ve diğer güçlendirmeler sağlamak gibi çekirdeklerine yardım sağlayan ; daha fazla işlevselliğe ve işe sahip olanlara sahiptir. Ayrıca oyuncular, takım arkadaşlarıyla potansiyel stratejileri ve kahraman eşleşmelerini tartışabilecekleri ; böylece oyun öncesi taslak hazırlama aşamasında kahramanlarını seçerler.

2.Bölüm-Dota2 Video Oyunu

Dota2 Oyunu İnceleme-Kahramanlar, seçim havuzundan kaldırılır ; biri seçildiğinde diğer tüm oyuncular için kullanılamaz hale gelir ve taslak oluşturma aşaması bittiğinde değiştirilemez. Tüm kahramanlar, temel savaşma yöntemi olan güçlü yeteneklere ek olarak temel bir saldırıya sahiptir. Bununla birlikte her kahramanın hepsi benzersiz olan en az dört tanesine sahiptir. Böylece kahramanlar her oyuna bir deneyim seviyesi ile başlar. Yalnızca yeteneklerinden birine erişebilirler. Ancak oyun boyunca maksimum 30’a kadar seviye atlayabilir ; böylelikle daha güçlü hale gelebilirler. Böylelikle deneyim düzeyi, oyuncu yeteneklerinden başka birinin kilidini açabilir veya önceden öğrenilmiş birini geliştirebilir. Ayrıca her kahramanın en güçlü yeteneği “nihai” olarak bilinir ; ayrıca birlikte kullanmak için altı deneyim seviyesine sahip olmaları gerekir.

3.Bölüm-Dota2 Video Oyunu

Yeteneklerin sonuçsuz kullanılmasını önlemek için oyunda bir sihir sistemi bulunmaktadır. Dolayısıyla bir yeteneği etkinleştirmek, bir kahramana “mana puanlarının” bir kısmına mal olur. Ve bu da zamanla yavaş yavaş yenilenir. Bir yeteneği kullanmak aynı zamanda yeteneğin bir zamanlayıcı sıfırlanana kadar ; tekrar kullanılamayacağı bir soğuma süresine girmesine neden olur. Ayrıca tüm kahramanların üç özelliği vardır. Sırasıyla sağlık puanlarını, mana puanlarını ve saldırı hızını etkileyen güç, zeka ve çeviklik. Dolayısıyla her kahramanın, diğer küçük güçlendirmelerin yanı sıra; artırıldıklarında yetenek dışı temel hasar çıktılarına ek olarak, üçünden bir birincil özelliği vardır. Kahramanların ayrıca, oyunculara kahramanlarını nasıl geliştirecekleri konusunda daha fazla seçenek sunan ; “Yetenek Ağacı” olarak bilinen bir yetenek artırma sistemi vardır. Sonucunda bir kahramanın sağlık puanı biterse ve ölürse; bir zamanlayıcı sıfıra kadar geri sayana kadar aktif oyundan çıkarılır. Burada sadece bir miktar altın kaybedilerek üssünde yeniden canlanır.

4.Bölüm-Dota2 Oyunu Hakkında

Radiant ve Dire olarak bilinen iki ekip; geçilebilir bir nehir tarafından ikiye bölünen ve “şerit” olarak adlandırılan üç yolla ; birbirine bağlanan haritanın zıt köşelerinde müstahkem üsler işgal ediyor. Şeritler, görüş alanına giren herhangi bir rakip birime saldıran savunma kuleleri tarafından korunabilmektedir. “Yaratık” adı verilen küçük bir bilgisayar kontrollü yaratık grubu ; şeritler boyunca önceden tanımlanmış yollarda seyahat edebilmektedir. Yollarındaki rakip kahramanlara, sürüngenlere ve binalara saldırmaya çalışır.

5.Bölüm

Yaratıklar oyun boyunca periyodik olarak her şeritte bulunan ; ve takımın üslerinde bulunan “kışla” adı verilen iki binadan oluşan gruplar halinde ortaya çıkar. Harita ayrıca, savaş sisi içinde her iki takım için de kalıcı olarak örtülebilmektedir. Bu, bir ekibin, doğrudan kendilerini veya müttefik bir birimi görmedikleri takdirde ; rakip takımın kahramanlarını ve sürüngenlerini görmesini engeller. Harita ayrıca, döngünün zamanına bağlı olarak bazı kahraman yetenekleri ; ve diğer oyun mekaniklerinin değiştirildiği bir gündüz-gece döngüsüne sahiptir. Ayrıca haritada her iki takıma da düşman olan; ve haritadaki “kamplar” olarak bilinen işaretli yerlerde ikamet eden “tarafsız sürüngenler” var. Ayrıca kamplar, haritanın her iki tarafında bulunan ve “orman” olarak bilinen şeritlerin arasındaki bölgede yer almaktadır.

Dota2 Oyunu Hakkında

6.Bölüm

Tarafsız yaratıklar kışkırtılmadıkça saldırmazlar ve öldürüldüklerinde zamanla yeniden doğarlar. Bununla birlikte en güçlü tarafsız yaratık “Roshan” olarak adlandırılabilmektedir. Ayrıca her iki takım tarafından da özel öğeler elde etmek için mağlup edilebilmektedir. Örneğin onu tutan kahraman öldürülürse bir defalık dirilişe izin veren benzersiz bir patrondur. Roshan öldürüldükten yaklaşık on dakika sonra yeniden doğacak ve maç zamanla ilerledikçe öldürmek giderek zorlaşacak. Birkaç dakikada bir harita üzerinde belirli konumlarda ortaya çıkan özel eşyalar olan ürünler, kahramanlara geçici ama toplandıklarında çifte hasar ve görünmezlik gibi güçlü güçlendirmeler sunabilmektedir.

7.Bölüm

Oyuncular, oyun sırasında güçlenen yeteneklere sahip olmanın yanı sıra, kendi özel yeteneklerini sağlayan mağazalar adı verilen haritada belirli konumlardan öğeler satın alabilirler. Ayrıca eşyalar belirli kahramanlarla sınırlı değildir. Ve herkes tarafından satın alınabilmektedir. Dolayısıyla bir eşya elde etmek için, oyuncular haritada bulunan dükkanlarda altını karşılayabilmelidir; bu, öncelikle düşman kahramanları öldürerek, düşman yapılarını yok ederek ve sürüngenleri öldürerek elde edilebilmektedir, ikincisi “çiftçilik” olarak adlandırılabilmektedir. Yalnızca bir sürüngene öldürücü darbeyi indiren kahraman ondan altın alır, “son vuruş” adı verilen bir eylemdir. Ancak bir düşman kahramanın yakınında öldüğünde tüm müttefikler altından bir pay alır. Oyuncular ayrıca müttefik birimleri ve yapıları en son vurarak “inkar” edebilirler. Bu da rakiplerinin onlardan tam deneyim almasını engeller. Altın, her oyuncunun kendi bağımsız zulasına sahip olduğu takım arkadaşları arasında paylaşılamaz. Oyuncular ayrıca maç boyunca sürekli, ancak küçük bir altın akışı alırlar.

8.Bölüm

Dota2 Oyunu İnceleme-Oyunda, esas olarak kahraman seçiminin işlenme şeklini değiştiren birden fazla oyun türü vardır; Örnekler arasında kahraman seçiminde herhangi bir kısıtlama olmayan “Tüm Seçim”, her oyuncu için rastgele bir kahraman atayan “Tümü Rastgele”, her takımdaki tek bir oyuncunun tüm ekibi için kahramanları seçtiği ve öncelikli olarak profesyonel oyun için kullanılabilmekte olan ve All Pick’in artırılmış altın ve deneyim kazanımı, daha zayıf kuleler ve daha hızlı yeniden doğma süreleri içeren hızlandırılmış bir versiyonu olan “Turbo”. Maçlar genellikle yaklaşık 30 dakika ila bir saat sürebilmektedir. Ancak her iki Kadim de ayakta kaldığı sürece sonsuza kadar sürebilmektedir.

9.Bölüm

Kaptan Modu oyunlarında, oyunları erken bitirmek için ek bir “GG” hükümsüzlük özelliği mevcuttur. Dota 2 ayrıca zaman zaman oyunculara oyunun standart kurallarına uymayan alternatif oyun modları sunan sınırlı süreli etkinlikler sunar. Bunlardan bazıları Cadılar Bayramı temalı Diretide etkinliği, Noel temalı Frostivus etkinliği ve baharın gelişini kutlayan Yeni Çiçek Festivali idi. Valve tarafından 10’a karşı on modu, Cadılar Bayramı temalı bir yakalama noktası modu “Colosseum”, bir savaş alanı modu “Overthrow”, “Siltbreaker”, hikaye odaklı bir kooperatif sefer modu gibi diğer özel oyun modları da Valve tarafından oluşturulabilmektedir. ve bir battle royale modu olan “The Underhollow”.

10.Bölüm

2015 yılında Source 2 motoruna geçiş aynı zamanda topluluk tarafından oluşturulan oyun modlarına izin veren “Arcade” özelliğini de ekledi, daha popüler olanlar Valve tarafından barındırılan özel sunucuya sahip. Dota Auto Chess olarak bilinen popüler bir örnek, Nisan 2019’a kadar yedi milyondan fazla oyun içi aboneye sahipti. Popülerliği nedeniyle Valve, bağımsız bir sürüm üzerinde doğrudan işbirliği yapmayı tartışmak için modun geliştiricileri olan Çin merkezli Drodo Studio ile bir araya geldi. Ancak, her ikisi de kendi ayrı oyunlarını geliştirmenin kendi çıkarlarına en uygun olduğunu belirterek, iki şirket bir anlaşmaya varamadı. Valve’in versiyonu olan Dota Underlords, Şubat 2020’de piyasaya sürülebilmektedir. Dota ayarını kullanmaya devam ederken, Drodo’nun oyunu Auto Chess herhangi bir Dota 2 varlığı kullanılmadan geliştirilebilmektedir.

Dota2 Oyunu Hakkında

Dota2 Kuralları Nelerdir?

Kurallar – Grup Aşaması-Dota2 Video Oyunu

Dokuz takımdan oluşan iki grup Her maç aynı rakibe karşı iki oyundan oluşur. A 2-0 galibiyet 2 puan, 1-1 1 puan ve 0-2 0 puan sağlar.

Her maçta yazı tura atışı hangi takımın Seçim Önceliğine sahip olduğuna karar verir. İkinci oyun için alternatifler.

Kurallar – Eşitlikler/ Dota2 Oyunu Hakkında

– Üst ve Alt Parantez bölücü boyunca veya alt braket ile eleme bölücü arasında bir eşitlik varsa, daha fazla oyun oynanacaktır.

– Diğer oyunlar için aşağıdakiler kullanılabilmektedir:

1- Berabere kalan takımların maç geçmişini karşılaştırın

2- Kazandıklarını hemen altındaki tohumla karşılaştırın. Çözülene kadar tekrarlayın.

3- Yazı tura atma

ANA OLAY

Her Grup Aşaması grubunda 1. sıra, rakibini karşı gruptaki 3. veya 4. sırada bitiren rakiplerini seçer.

Üst Parantez-Dota2 Oyunu Hakkında

1Üst Ayraç A: Grup A Takım 1 – Grup B Takım 3/4

2Üst Sıra B: Grup B Takım 2 – Grup A Takım 3/4 (Grup B Takım Sıra 1 seçmedi)

3Üst Ayraç C: Grup B Takım 1 – Grup A Takım 3/4 Üst Sıra D: Grup A Takım 2 – Grup B Takım 3/4 (Grup A Takım 1 Takım seçmedi

Böylece her Grup Aşaması grubunda 1. sıra, rakibini karşı gruptaki 3. veya 4. sırada bitiren rakiplerini seçer.

Birinci Tur: Daha yüksek sıranın 1. ve 3. maçları için Seçim Önceliği vardır.

Diğer Raundlar: Birde Birinci oyun için Seçim Önceliği yazı tura ile belirlenebilmektedir. İkinci oyun için alternatifler. Üçüncü bir oyun varsa tekrar yazı tura atılabilmektedir.

NOT: Tüm Upper Bracket oyunları 3’ün En İyisidir. Büyük Final 5 oyunun en iyisidir, oyun avantajı yoktur.

Alt Parantez-Dota2 Oyunu Hakkında

1Alt Ayraç A : Grup A Tohum 5vs Grup B Tohum 7/8

2Alt Sıra B : Grup B Takım 6 – Grup A Takım 7/8 (Grup B Takım Sıra 5 seçmedi)

3Alt Sıra C : Grup B Takım 5 – Grup A Takım 7/8

4Alt Sıra D: Grup A Takım 6 – Grup B Takım 7/8 (Grup A Takım Sıra 5 seçmedi)

Birinci Tur: En yüksek sıranın En İyisi 1’de Seçim Önceliği vardır.

Diğer Raundlar: Ayrıca Birinci oyun için Seçim Önceliği yazı tura ile belirlenebilmektedir. İkinci oyun için alternatifler. Üçüncü bir oyun varsa tekrar yazı tura atılabilmektedir.

Alt Sıralı maçlar, 1’in En İyisi olan ilk tur haricinde 3 Maçın En İyisidir.

 

Dünyaca ünlü sporcuları incelediğimiz yazımızı okumak için tıklayınız.

Dota2 Oyunu Hakkında